Evnen til at koordinere håndens bevægelse med øjnene og få dem til at samarbejde kaldes for hånd-øje koordination. Hånd-øje koordinationen er eksempelvis vigtig når barnet skal udtrykke sig gennem tegninger eller lære at skrive. I denne kategori har vi samlet et væld af forskelligt legetøj, som kan være med til at træne og stimulere barnets finmotorik, så barnet udvikler Hånd-øje koordinationen samtidig med at legen er både sjov, lærerig og udfordrende.
Anti-stress-bold dinosaurs er skøn at have i hænderne, Inde i bold er små farverige vandperler som svømmer rundt når der trykkes på bolden. Det giver en sjov sensorisk fornemmelse at have bolden i hænderne, og det føles som om man har vand mellen hænderne.
Anti-stress-bold isvaffel er skøn at have i hænderne, Inde i bold er små farverige vandperler som svømmer rundt når der trykkes på bolden. Det giver en sjov sensorisk fornemmelse at have bolden i hænderne, og det føles som om man har vand mellen hænderne.
Anti-stress-bold larve er skøn at have i hænderne, Inde i bold er små farverige vandperler som svømmer rundt når der trykkes på bolden. Det giver en sjov sensorisk fornemmelse at have bolden i hænderne, og det føles som om man har vand mellen hænderne.
Anti-stress-bold med et væld af farver er skøn at have i hænderne, Inde i bold er små farverige vandperler som svømmer rundt når der trykkes på bolden. Det giver en sjov sensorisk fornemmelse at have bolden i hænderne, og det føles som om man har vand mellen hænderne.
Anti-stress-bold Musling med et væld af farver er skøn at have i hænderne, Inde i bold er små farverige vandperler som svømmer rundt når der trykkes på bolden. Det giver en sjov sensorisk fornemmelse at have bolden i hænderne, og det føles som om man har vand mellemhænderne.
Anti-stress-bold pære er skøn at have i hænderne, Inde i bold er små farverige vandperler som svømmer rundt når der trykkes på bolden. Det giver en sjov sensorisk fornemmelse at have bolden i hænderne, og det føles som om man har vand mellen hænderne.
Denne super sjove anti-stressbold med øjne, hænder og fødder er sjov at have i hænderne og giver en beroligende effekt ved at klemme luften ud af den og taktilt mærke gummidutterme.
Cotton Cloud har en lækker, blid duft, og så er det superstrækbart og luftigt. Det sætter gang i fantasien og er dejligt at røre ved. Åbn skyen, og find det bløde, lækre skum.
Drej, klem og dims løs med Atomic Fidget Bold. Dette skøre fidget-legetøj består af et udvalg af elastiske klemmekugler, der kan flyttes rundt i grupper på to, og er super sjovt at lege med
Sjovt lille transportabel fidget legetøj, som barnet kan have med på farten og dimse med. Pres den lille kugle frem og tilbage, virker afslappende og beroligende.
Bike chain holder dine hænder beskæftigede, hvilket kan give en øget fornemmelse af ro i kroppen. Det er et fidgetlegetøj som man kan sidde og dimse med.
Flippy Chain holder dine hænder beskæftigede, hvilket kan give en øget fornemmelse af ro i kroppen. Det er et fidget legetøj som man kan sidde og dimse med.
Sjovt lille transportabel fidget legetøj, som barnet kan have med på farten og dimse med. Pres den lille ærte frem og tilbage, virker afslappende og beroligende
Denne sjove glitter slange med flamingo motiv er skøn, at have i hænderne og har den sjove effekt at gummimaterialet med glitter bevæger sig rundt, giver en sjov taktil oplevelse.
Følespillet består af 12 udskårne brikker som lægges i en pose og trækker op en af gange og matches til den rigtige udskårne træbrik. Et sjovt og lærerigt sensorisk spil som styrker den taktile sans
Følespillet består af 32 følebrikker i træ som lægges i en pose og trækker op en af gange indtil du har et par, så det handler om at mærke sig frem til den rigtige taktile overflade
Denne super sjove anti-stressbold med øjne, hænder og fødder er sjov at have i hænderne og giver en beroligende effekt ved at klemme luften ud af den og taktilt mærke gummidutterme.
Sjovt lille transportabel fidget legetøj, som barnet kan have med på farten og dimse med. Pres den lille ærte frem og tilbage, virker afslappende og beroligende
Stretchy Banan er en fleksibel stressbold i form af en banan, der kan strækkes og klemmes med fingrene, så man opnår en beroligende virkning. Træk i bananen så den kommer ud af kurs og se den finde tilbage til sin oprindelig form.
Sjovt lille transportabel fidget legetøj, som barnet kan have med på farten og dimse med. Pres den lille kugle frem og tilbage, virker afslappende og beroligende.
Dimseredskab du kan strække og lave i et utalt af kombinationer
25,00 kr.
Underholdende, udviklende og lærende
Disse tre ord beskriver ord beskriver perfekt de produkter, du finder i denne kategori. Samtidig med at børn elsker at lege med legeredskaberne, er de med til at udvikle barnets finmotorik. De helt små børn kan træne hånd-øje koordinationen med farverige rangler og sjove former, som babyen elsker at gribe ud efter og undersøge. Et aktivitetscenter, en puttekasse eller et puslespil er også rigtig gode legeredskaber, når babyens koordination mellem hånd og øje skal udvikles. Mange af vores legeredskaber, er fremstillet i træ i og udført i høj kvalitet, som giver barnet de allerbedste muligheder for at styrke den finmotoriske udvikling.
Legetøj til private og institutioner
Vi sælger både legetøj til private og institutioner. Legetøjet i denne kategori og de øvrige kategorier på vores webshop er både velegnet til vuggestuer, børnehaver, skoler eller daginstitutioner. Her er masser af timers underholdning samtidig med at barnet lærer og træner motorikken. Uanset om du køber legetøj til en institution eller du er på udkig efter legetøj til børneværelset derhjemme står vi naturligvis klar til at hjælpe og guide dig. Du kan altid kontakte os på mail eller telefon - vi glæder os til at hjælpe dig!